170 de ani de la dezrobirea romilor
În 20 februarie 1856 a fost adoptată legea prin care romii au fost dezrobiți în Țara Românească, marcând sfârșitul oficial al robiei. Anul acesta se împlinesc 170 de ani de la acest moment istoric important care a însemnat eliberarea romilor din sclavie și un pas esențial spre demnitate, libertate și drepturi egale. Astăzi, toate clasele […]





